04 listopada 2008

100 potraw z dyni

Powidła dyniowo-pomarańczowe (na 2-3 słoiczki 0,25 l)

Dojrzała, żółta dynia (ok. 2 kg),2 pomarańcze, 4-5 łyżek wody, 250 g cukru, sok z 2 cytryn, 1 łyżeczka mielonego imbiru, 5 łyżek otartej skórki pomarańczowej

Dynię oczyszczamy z pestek i skóry i kroimy w kostkę. Pomarańcze obieramy i dzielimy na cząstki. Mieszamy z dynią, zalewamy 4-5 łyżkami wody i dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając, aż składniki rozgotują się na jednolitą masę. Przecieramy mus przez sito, dodajemy cukier, sok z cytryn, imbir i skórkę pomarańczową. Smażymy do żądanej gęstości i rozkładamy do słoików. Powidła można przechowywać w lodówce 2-3 tygodnie lub pasteryzować i przenieść do spiżarni.


Zapiekanka (dla 4 osób)

1 cebula, 2 ząbki czosnku, 6 pieczarek, oliwa do smażenia, 400 g mielonej chudej wieprzowiny, 1 puszka pomidorów (400 g), sól, 1 łyżeczka pieprzu, 1/2 łyżeczki chilli, 2 łyżki oregano, 1 łyżka ziół prowansalskich, 1/2 pęczka natki pietruszki, 1 dynia (1 kg), 2 pomidory, 200 g żółtego sera

Obraną cebulę kroimy w kostkę, czosnek miażdżymy, oczyszczone pieczarki kroimy na plasterki. Rozgrzewamy oliwę i kolejno wrzucamy na patelnię cebulę, czosnek, pieczarki i mieloną wieprzowinę. Smażymy, aż mięso straci krwisty kolor. Dodajemy rozdrobnione pomidory z puszki i przyprawy - sól, pieprz, chilli, jedną łyżkę oregano, zioła prowansalskie i posiekaną natkę. Jeszcze chwilę dusimy. Miąższ dyni i pomidory kroimy na plastry. W naczyniu żaroodpornym układamy warstwami dynię i mięso, na wierzchu kładziemy pomidory, posypujemy pozostałym oregano i tartym żółtym serem. Zapiekamy około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 150°C.



Korzenny placek z dyni

Dynia (ok. 2 kg), 200 g masła, 150 g cukru pudru, 5 jajek, 1 torebka cukru waniliowego, 300 g mąki, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej, 2 i 1/2 łyże-czki mielonego imbiru, 3 łyżeczki mielonego cynamonu, 4 łyżki posiekanych orzechów włoskich, tłuszcz do smarowania formy

Miąższ dyni kroimy w kostkę, zalewamy wodą i gotujemy 15 minut, a następnie odcedzamy i drobno siekamy. Masło ucieramy z cukrem pudrem i żółtkami, dodajemy cukier waniliowy. Przesianą mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia, gałką, imbirem i cynamonem. Wsypujemy do żółtek z cukrem, wciąż miksując. Do masy dodajemy posiekaną dynię, orzechy i ubite białka. Pieczemy w natłuszczonej formie 50 minut (w 200°C) i zostawiamy jeszcze na pół godziny w wyłączonym piekarniku. Posypujemy cukrem pudrem.


Zupa-krem z papryką i bazylią

Składniki:
- ok. 1 kg miąższu z dyni
- łyżka masła
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól
- mielona papryka
- listki bazylii
Miąższ z dyni pokroić w kostkę, zalać ok. 1,5 l zimnej wody, dodać masło, ugotować. Całość zmiksować, dodać koncentrat pomidorowy, zagotować. Przyprawić do smaku solą i papryką. Przed podaniem posypać posiekanymi listkami bazylii.

Sałatka z rostbefem i rukolą

Składniki:
- 4 łyżki marynowanej dyni
- 15 dag pieczonego rostbefu
- 2 garście rukoli
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- pieprz
Dynię osączyć z marynaty, przełożyć na talerz. Posypać opłukaną i osuszoną rukolą, skropić oliwą, oprószyć solą i pieprzem. Na wierzchu ułożyć plastry rostbefu.



Racuchy z żółtym serem

Składniki:
- po 50 dag ziemniaków i miąższu z dyni
- 2 jajka
- 5 dag mąki
- sól
- pieprz
- 5 dag żółtego sera
- olej do smażenia
Ziemniaki zetrzeć na tarce z małymi oczkami, dynię grubiej. Wymieszać z mąką, jajkami, solą i pieprzem. Połączyć ze startym serem. Na rozgrzanym oleju smażyć małe placuszki.



Kruchy placek z dyniowym nadzieniem

Składniki:
- 20 dag mąki
- 10 dag masła
- 7 dag cukru pudru
- żółtko
- sól
- 75 dag dyni
- 5 dag cukru
- 2 łyżki miodu
- cynamon
Z mąki, masła, cukru pudru, żółtka i szczypty soli zagnieść kruche ciasto. Schłodzić, rozwałkować, wyłożyć nim formę, piec 15 min w 190°C. Cukier zrumienić z miodem i cynamonem. Dodać pokrojoną w kostkę dynię i sól, poddusić. Masę dyniową wyłożyć na podpieczony spód. Piec ok. 30 min w 190°C.

Placek drożdżowy

50 dag mąki
2,5 dag drożdży
15 dag miąższu dyni
3/4 szkl. mleka
1/2 szkl. cukru
olejek migdałowy
20 dag masła
płatki migdałowe
cukier puder

Drożdże rozetrzeć z 1/4 szkl. ciepłego mleka, 1/2 łyżki cukru i mąki, wymieszać i odstawić do wyrośnięcia. Miąższ dyni drobno pokroić, rozgotować w pozostałym mleku. Do przesianej mąki dodać wyrośnięty rozczyn, cukier, olejek, roztopione masło i masę z dyni, delikatnie wymieszać. wyrobić ciasto, odstawi do wyrośnięcia. Blachę wysmarować tłuszczem, wyłożyć ciasto, piec 1h w temp. 200 st. C. Po wyjęciu posypać płatkami migdałowymi i posypać cukrem pudrem.
Placki z dyni i kurczaka

Przygotowanie: 30 min
Oczekiwanie: 15 min
Smażenie: 15 min

• 1/2 średniej dyni
• 2-3 jaja
• 2 łyżki mąki pszennej
• 2 łyżki kaszki manny
• 1 duża pierś z kurczaka
• 1 cebula
• zioła dowolne, pieprz ziołowy
• sól
• oliwa do smażenia

Etapy przygotowania

1. Pierś z kurczaka pokroić w drobną kosteczkę, włożyć do miseczki skropić sosem sojowym, posypać pieprzem ziołowym i posypać ziołami i drobno poszatkowaną cebulkę. Wymieszać i wstawić do lodówki na co najmniej pół godziny. Zioła komponujemy dowolnie, jakie kto lubi. Można użyć gotowej mieszanki prowansalskiej.

2. Obraną i oczyszczoną z pestek dynię utrzeć na łezkę, lekko posolić i dodać kaszkę mannę (grysik). Odstawić na 15 min.

3. Jajka wybić do miseczki i trzepać (kilka minut) po czym dodać: dynię, mięso z ziołami - wymieszać dodając mąkę. Jeśli masa jest zbyt rzadka można dosypać więcej mąki.

4. Smażymy na gorącym oleju małe placuszki z dwóch stron na złoty kolor. Dekorujemy pomidorkami koktajlowymi lub ćwiartkami zwykłych i szczypiorem lub po prostu świeżymi ziołami, które dodaliśmy do placuszków.

5. Wegetarianie zamiast kurczaka mogą dodać namoczony i pokrojony drobno gulasz sojowy.


Ciasto:
25 dag mąki
10 dag masła kokosowego
1 jajko
2 łyżki octu jabłkowego
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
Farsz:
50 dag miąższu z dyni
120 ml mleka
3 jajka
12 dag twarożku homogenizowanego
18 dag brązowego cukru
1/4 łyżeczki cynamonu
szczypta imbiru
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta mielonych goździków

Zagnieść ciasto z podanych składników. Schłodzić 1 h w lodówce.
Pokrojoną dynię, obraną ze skórki dusić 5 min. w 100 ml wody. Serek utrzeć z mlekiem, cukrem, jajkami i przyprawami. Dodać rozgotowaną dynię. Ciasto cienko rozwałkować, przełożyć do natłuszczonej blachy. Posmarować rozmąconym żółtkiem. Piec ok. 20 min. Ciasto nakłuć widelcem, nałożyć dyniowe nadzienie. Piec ok. godziny.


Placuszki z dyni

Składniki:
1 szklanka mąki pszennej
25 dkg obranej z pestek i skóry dyni
1 łyżka cukru
4 łyżki oleju
zielenina

Sposób przyrządzenia:
Dynie rozdrobnić, gotować na parze aż zmięknie. Przetrzeć przez sito. Dodać cukier i mąkę, szczyptę soli. Dokładnie wyrobić powstałe ciasto. Formować w walec. Nożem pociąć na około 20 plastrów. Formować z ciasta owalne placuszki. Smażyć na oleju z każdej strony aż pięknie się zezłocą. Udekorować zieleniną, podawać na ciepło.


Ciasto z dyni

Składniki:
2 szklanki dyni startej na jarzynowej tarce
1 szklanka cukru
3 jajka
3 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka sody
1 cukier waniliowy
3 szklanki mąki
1 szklanka oleju
Opis wykonania:
Jajka ubijamy z cukrem, dodajemy olej, mąkę, cukier waniliowy, sodę i cynamon. Wszystkie składniki mieszamy mikserem, a na końcu dodajemy dynię i delikatnie mieszamy całość łyżką. Wlewamy gotowe ciasto do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej mąką, a następnie wkładamy do średnio nagrzanego piekarnika (około 180 st. C) i pieczemy 50 minut. Po przestudzeniu wyjmujemy z foremki i posypujemy cukrem pudrem.



Ciasto drożdżowe z dynią (bez jaj)

Wykonanie:
1 kg (5 szklanek) mąki,
5 dag drożdży,
13 dag (1/2 szklanki) cukru,
szczypta soli,
2 szklanki mleka,
3/4 łyżki oleju,
8 kopiastych łyżek gęstego przecieru z dyni (1 łyżka przecieru z dyni zastępuje 1 jajo, im więcej dyni tym bardziej żółte ciasto, ale nie przekraczać 8 łyżek),
tłuszcz do formy

Sporządzić rozczyn z drożdży, łyżkę mąki, łyżki cukru, 2-3 łyżek mleka. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Do przesianej mąki dodać: rozczyn, sól, cukier, dynię, mleko. Ciasto wyrobić. Gdy pojawią się pęcherzyki, dodać ciepły tłuszcz i wyrabiać, aż ciasto zacznie odstawać od ręki. Pozostawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte nałożyć do foremek wysmarowanych tłuszczem. Ponownie zostawić do wyrośnięcia. Piec około 60 min w średnio gorącym piekarniku.



Kluski dyniowe z bitkami

Składniki

* 1 Sos pieczeniowy ciemny,
* 750 g miąższu dyni,
* 1,5 szkl. mąki,
* 1 jajko,
* sól,
* Ziarenka Smaku,
* 4 sznycle z szynki (600 g),
* 4 plastry boczku wędzonego,
* 1 łyżka mąki,
* 4 łyżki oliwy z oliwek,
* pieprz

Sposób przyrządzania

Dynię pokroić w kostkę, gotować 10 minut w osolonej wodzie, odsączyć, przetrzeć przez sito lub zmiksować i ostudzić. Do masy dyniowej dodać mąkę i jajko, wyrobić ciasto i pozostawić na 15 minut. Łyżką formować kluseczki. Gotować do wypłynięcia. Mięso cienko rozbić, na każdym położyć plaster boczku i spiąć wykałaczką, oprószyć Ziarenkami Smaku i pieprzem. Oprószyć mąką i smażyć na gorącym tłuszczu z obu stron. Sos przygotować wg przepisu na opakowaniu. Kluski podawać z bitkami, polane sosem pieczeniowym.





Racuszki z dyni


Składniki

* Budyń o smaku waniliowym bez cukru, 1 opakowanie
* Śnieżynka WINIARY,
* 300 g miąższu dyni,
* 3/4 szkl jogurtu naturalnego,
* 2 szkl. mąki pszennej,
* 2 jajka,
* 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
* szczypta soli

Sposób przyrządzania

Dynię zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać pozostałe składniki. Smażyć na rumiano. Podawać ze Śnieżynką i dżemem lub z cukrem pudrem.

Czas przygotowania: 20 min.




Risotto z dynią
Składniki

* Rosół drobiowy, 1 opakowanie
* Ziarenka Smaku,
* 1 cebula,
* 3 łyżki oliwy z oliwek,
* 200 g ryżu,
* 350 g miąższu dyni,
* tymianek

Sposób przyrządzania

Rosół przygotować wg przepisu na opakowaniu. Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na oliwie. Wsypać ryż, chwilę smażyć i podlewać stopniowo Bulionem. Dynię pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie, podlać odrobiną wody i doprawić Ziarenkami Smaku. Połączyć z ryżem. Doprawić tymiankiem.

Czas przygotowania: 20 min.




Krem z dyni

Składniki

* Bulion warzywny - 2 kostki
* 1 kg miąższu dyni,
* 1 szkl. mleka,
* 1 łyżka cukru,
* 4 łyżki śmietany 30%,
* gałka muszkatołowa,
* biały pieprz

Sposób przyrządzania

Bulion rozpuścić w 0,5 l wody. Dynię pokroić w kostkę. Gotować w bulionie i mleku z cukrem około 15-20 minut. Zmiksować, dodać śmietanę. Doprawić gałką i pieprzem. Podawać z groszkiem ptysiowym.

Czas przygotowania: 10 min.




Ciasto z nadzieniem dyniowym
Składniki

* Ciasto:
* Cukier wanilinowy,
* 1,5 szkl. mąki pszennej
* 100 g masła
* 2 łyżki cukru pudru
* 1 jajko
* 1 łyżka kwaśnej śmietany
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* Nadzienie:
* 500 g miąższu dyni
* 2 jajka
* 150 g cukru
* 1/2 puszki mleka skondensowanego
* 1 łyżeczka cynamonu
* 1 łyżeczka imbiru
* szczypta soli


Ciasto: Mąkę posiekać z masłem, cukrem i proszkiem do pieczenia. Dodać jajko i śmietanę, zagnieść ciasto i wstawić na 0,5 godz. do lodówki. Wysmarowaną tortownicę wyłożyć ciastem, wlać masę dyniową. Piec w nagrzanym piekarniku najpierw 15 minut w 220°C, a później 30 minut w 180°C.
Nadzienie: Dynię pokroić w kostkę. Przełożyć do naczynia do zapiekania, podlać 0,5 szklanki wody. Wstawić do nagrzanego do 200°C piekarnika, zapiekać pod przykryciem około 30 minut. Ostudzić. Jajka utrzeć z cukrem, dodać dynię, mleko, cynamon, imbir i sól. Wylać na ciasto.


Ciasto z nadzieniem dyniowym 2
Ciasto:
25 dag mąki
10 dag masła kokosowego
1 jajko
2 łyżki octu jabłkowego
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
Farsz:
50 dag miąższu z dyni
120 ml mleka
3 jajka
12 dag twrożku homogenizowanego
18 dag brązowego cukru
1/4 łyżeczki cynamonu
szczypta imbiru
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta mielonych goździków

Zagnieść ciasto z podanych składników. Schłodzić 1 h w lodówce.
Pokrojoną dynię, obraną ze skórki dusić 5 min. w 100 ml wody. Serek utrzeć z mlekiem, cukrem, jajkami i przyprawami. Dodać rozgotowaną dynię. Ciasto cienko rozwałkować, przełożyć do natłuszczonej blachy. Posmarować rozmąconym żółtkiem. Piec ok. 20 min. Ciasto nakłuć widelcem, nałożyć dyniowe nadzienie. Piec ok. godziny.



Zupa z dyni

Składniki:


* 60 dag dyni
* litr wywaru z włoszczyzny
* 4 łyżki gęstego przecieru pomidorowego
* szklanka chudego jogurtu
* pół łyżki posiekanej natki pietruszki i koperku
* cukier i sól do smaku


Sposób przygotowania:
Dynię umyć, obrać, pokroić w kostkę, włożyć do garnka, podlać szklanką wrzącego wywaru i ugotować pod przykryciem. Następnie zmiksować, wymieszać z resztą wywaru i przecierem pomidorowym, przyprawić cukrem i solą. Zabielić jogurtem i posypać pietruszką i koperkiem.
Smacznego!



Australijska zupa dyniowa


Składniki na 4 porcje
• 70 dag dyni
• 1 cebula
• 1 łyżeczka soli
• 500 ml mleka
• 1 łyżeczka cukru
• 1 łyżeczka łagodnej przyprawy curry
• świeżo zmielona gałka muszkatołowa
• 10 dag makaronu
• 1/2 pęczka natki pietruszki


Etapy przygotowania
Dynię umyć, obrać ze skóry, przekroić na pół i wydrążyć nasiona. Miąższ pokroić w kostkę. Cebulę obrać, opłukać, drobno posiekać.

2. Pokrojoną dynię razem z cebulą włożyć do garnka, oprószyć solą, podlać niewielką ilością wody. Dusić pod przykryciem na wolnym ogniu ok. 15 min., aż dynia będzie miękka.

3. Odstawić do ostudzenia, a następnie zmiksować razem z mlekiem. Przelać ponownie do garnka, wsypać cukier, curry oraz szczyptę gałki muszkatołowej. Zupę zagotować na ostrym ogniu, a następnie podgrzewać 5 min. na bardzo małym ogniu.

4. Makaron ugotować w dużej ilości osolonego wrzątku, przelać zimną wodą i dokladnie odsączyć.

5. Zupę nalać na talerze, posypać opłukaną, otrzepaną z wody i posiekaną natką pietruszki. Na osobnym talerzu podać ugotowany makaron.

6. Rada: zupę można posypać posiekanymi i uprażonymi na suchej patelni nasionami dyni. Zupę można też zamrozić.




Placki dyniowe z serem fetą


Składniki na 4 porcje
• 1 kg dyni
• 5 łyżek maki
• 3 jajka
• 250 g sera feta
• 3 łyżki posiekanego koperku
• sól
• pieprz
• olej do smażenia
• 2 łyżki posiekanych pestek dyni


Etapy przygotowania

1. Dynie umyć, obrać, oczyścić z pestek. Miąższ pokroić w większe kawałki, oprószyć solą, odstawić na 30 min. Ser pokroić w kostkę.

2. Kawałki dyni osuszyć, zetrzeć na tarce, przełożyć do miski. Dodać mąkę, polowe sera, 2 łyżki koperku, wbić jajka, wyrobić na jednolita masę. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.

3. Olej rozgrzać na patelni. Łyżka wkładać porcje masy dyniowo-serowej. Placki smażyć z obu stron na zloty kolor.

4. Placki trzymać w cieple. Przed podaniem posypać je pestkami dyni, pozostałym koperkiem i serem feta.

Pikantna Zupa z dyni

Składniki:
* 2,5 kg dyni
* 3 łyżki cukru
* 3-4 cebule
* 4-5 szklanek bulionu drobiowego (może być z kostki)
* szklanka mleka
* 3 łyżki masła
* po pół szklanki śmietany i bitej śmietany
* łyżeczka soku z limonki lub cytryny
* pół szklanki wyłuskanych pestek dyni
* pół łyżeczki pieprzu cayenne
* pieprz
* sól

Sposób przygotowania:
Dynię przekroić na pół, obrać i usunąć pestki, a miąższ pokroić w kostkę, wrzucić do garnka o grubym dnie, podlać j wodą (3/4 szklanki). Wsypać cukier, posolić, przykryć i dusić, mieszając, aż dynia się rozgotuje. Śmietanę wymieszać z bitą śmietaną i sokiem z limonki, przykryć i 2-3 godz. schładzać w lodówce. W rondlu o grubym dnie roztopić masło, zeszklić posiekaną cebulę, dodać ją do dyni. Wlać mleko, wsypać pieprz cayenne i wszystko zmiksować na jednolitą masę. Mieszając, dolać gorący bulion i gotować 10 min na wolnym ogniu. Przyprawić do smaku. Gorącą zupę podawać udekorowaną kleksami śmietany i uprażonymi pestkami dyni.




Miodowe ciasto z dynią i cynamonem

200 g masła
1 szklanki miodu
1 jajko
400 g startej na tarce dyni
3 szklanki cukru
3 szklanki mąki pszennej razowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka cynamonu

Piekarnik nastawiamy na 180° C.
Do dużej miski wlewamy masło, miód i jajko. Mieszamy dokładnie drewnianą łyżką. Dosypujemy dynię, cukier, mąkę i cynamon. Mieszamy. Przelewamy do prostokątnej formy o wymiarach 15 x 25 cm, wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką. Pieczemy 50 minut.


Pierogi z dynią

Składniki:
ciasto:
40 dag mąki
jajko
farsz:
40 dag dyni
cebula
łyżka masła
3 łyżki posiekanych orzechów włoskich
szczypta cukru
sól
łyżeczka mielonego kminku
śmietana

Drobno posiekaną cebulę podsmażyć na maśle. Obraną dynię zetrzeć na tarce, wymieszać z cebulą, orzechami, przyprawami. Z mąki, jajka i niecałej szkl. wody zagnieść ciasto - dość ścisłe, ale elastyczne. Rozwałkować na wysypanej mąką stolnicy i wykroić spore krążki. Nakładać farsz, zlepić brzegi ciasta. Ugotować w osolonym wrzątku, odcedzić. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, polać śmietaną, zapiec.



Pumpkin pudding

Składniki:
500g zmiksowanej na miazgę dyni
20g masła
50g bułki tartej
60-80g cukru pudru
3 jaja
masło i bułka do wysmarowania formy

Dynię rozgotowujemy. Masło mikserem ucieramy z żółtkami stopniowo dodając cukier, białka ubijamy na sztywno. Do masy dodajemy stopniowo dynię, bułkę tartą i ubite białko i mieszamy łyżką w miarę delikatnie. Całość przekładamy do naczynia które możemy szczelnie zamknąć i wstawiamy do naczynia napełnionego wrzątkiem. Całość gotujmy na parze 60min. Lekko studzimy i wykładamy na talerz. Można polać sokiem lub konfiturami.


Pumpkin Pie

Składniki:

Ciasto: 1 szklanka mąki, 10dkg masła, 3-4 łyżki zimnej wody

Mąkę i masło posiekać nożem aż będzie takie drobne. Dodać wodę i widelcem mieszać aż sie zlepi, w razie konieczności pougniatać ręką. Schłodzić w lodówce 20min. Ciasto uformować w krążek i włożyć do tortownicy wyłożonej pergaminem, wylepić ciasto taka by nachodziło na brzegi tortownicy.

Nadzienie: 2 szklanki zmiksowanej dyni, 3 jajka, 1 łyżeczka cynamonu, pół łyżeczki gałki muszkatołowej, pół łyżeczki imbiru, pół szklanki mleka, 3/4 szklanki białego cukru (można też dać pół szklanki białego i pół szklanki brązowego).

Wszystkie składniki wymieszać, wylać na surowe ciasto, wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piec ok. godziny.



Zupa z pestkami dyni
Składniki:
* 1 kg dyni
* 1 marchewka
* 1 por
* 3 łyżki sosu sojowego
* 3 łyżki oliwy z oliwek
* 1 szklanka prażonych pestek z dyni

Pokroić dynię, pora i marchew. Wrzucić na rozgrzaną oliwę z oliwek, polać sosem sojowym. Minutę smażyć, dolać trochę wody, tak aby przykryć warzywa. Dusić pod przykryciem około 20 min. Od czasu do czasu wymieszać, dolewać wody jeśli wyparuje. Całość przerzucić do garnka i dolać tyle wody, ile objętości zajmują uduszone warzywa. Pogotować jeszcze kilkanaście minut, a następnie całość zmiksować. Jeżeli zupa będzie zbyt gęsta dolać trochę wody. Posolić i popieprzyć do smaku. Podawać z prażonymi pestkami z dyni




Pierogi z dynią 2

Składniki:
* Ciasto na pierogi:
* 3 szklanki mąki
* 1 łyżka oliwy
* Ciepła gazowana woda
* Farsz z dyni:
* 1 kg startej dyni
* 1 cebula
* 2 łyżki oliwy z oliwek
* 1 łyżki sosu sojowego
* Sos do pierogów:
* 150 g masła
* 10 liści świeżej szałwii
* parmezan

Ciasto na pierogi Do mąki dodać jajko, oliwę i ciepłą gazowaną wodę. Dokładnie zagnieść na elastyczną masę. Uformować kulę, zawinąć w wilgotną ściereczkę i odłożyć na 30 minut. Farsz z dyni Dynię zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na rozgrzaną oliwę z oliwek wrzucić drobno pokrojoną cebulę, dodać startej dyni, wlać sos sojowy, dodać pieprzu i soli. Dusić około 5 minut. Rozwałkować cienko ciasto, a następnie wycinać szklanką krążki o średnicy około 6cm. Na krążki nakładać łyżeczką farsz, złożyć na pół i dokładnie sklejać brzegi. Zaklejone pierogi odstawiać na stolnicę posypaną mąką, nakryć ściereczką i zostawić na około 30 minut. Wrzucać do wrzątku i gotować od wypłynięcia jeszcze około 4 minut. Odcedzić, położyć na talerzu polać roztopionym masłem ze świeżymi liśćmi szałwi, posypać startym parmezanem.

Kokosowe ciasto z dyni

Składniki:
3,5 szklanki mąki
2 szklanki brązowego cukru
Pół szklanki białego cukru
2 szklanki przecieru z dyni
1 szklanka oleju
3/4 szklanki mleka kokosowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki cynamonu
Pół łyżeczki gałki muszkatołowej
3/4 szklanki wiórków kokosowych
1 szklanka posiekanych orzechów włoskich


Wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, cukier, sól, cynamon i gałkę muszkatołową. Dodać przecier z dyni, olej, mleko kokosowe, wymieszać. Dodać wiórki i orzechy, wymieszać.
Dwie podłużne foremki natłuścić, napełnić ciastem, piec w ok. 180 stopniach przez godzinę i piętnaście minut.

Przygotowanie przecieru z dyni:

Świeżą dynię rozciąć na pół, usunąć z wnętrza nasiona i miąższ. Każdą z połówek przykryć folią do pieczenia, wstawić do piekarnika rozgrzanego do 165 stopni C i piec przez godzinę, aż będą miękkie. Wyskrobać miękki miąższ dyni, zmiksować w mikserze na jednolitą masę. Można dodatkowo przecedzić przez sito. Tak przygotowany przecier z dyni można długo przechowywać w zamrażarce, rozmrażając porcje w razie potrzeby.



Sałatka z dynią

Składniki:
1/2 szklanki octu winnego
5 dag cukru owocowego
skórka z 1/2 cytryny
kawałek cynamonu
50 dag dyni
20 dag bulwy selera
6 łyżek oleju
sól, pieprz
1 cebula
2 jabłka
15 dag zielonej sałaty
5 dag orzechów włoskich

Przygotowanie:

Połowę octu zagotować z 1/3 szklanki wody, cukrem, skórką cytrynową i cynamonem. Włożyć pokrojoną w kostkę dynię i dusić przez 15 minut. Usunąć cynamon i skórkę. Seler pokroić w kostkę. Dusić na oleju przez 3 minuty. Podlać resztą octu i 6 łyżkami zalewy z dyni, po czym krótko zagotować. Przyprawi do smaku. Dodać posiekaną cebulę. Liście sałaty wymieszać z dynią i pokrojonymi jabłkami. Całość posypać orzechami.

Dżem z dyni i jabłek

Składniki:
1 kg dyni
500 gram jabłek kwaśnych
700 gram cukru
kilka goździków
mielony cynamon

Sposób przygotowania:
Umytą i obraną dynię oczyścić z pestek oraz luźnego miękiszu i pokrajać na kawałki. Umyte jabłka pokroić, wymieszać z pokrojoną dynią i dusić pod przykryciem, następnie w odkrytym rondlu przez 30 min. Przetrzeć, dodać cukier i przyprawy i dalej podgrzewać, aż nieco zgęstnieje. Gorący dżem przełożyć do słoików i szczelnie zamknąć.

Gulasz z dynią i grzybami

Składniki:
• 75 dag wołowiny na gulasz
• 2 łyżki musztardy francuskiej
• 50 ml czerwonego wina
• 1 łyżeczka utłuczonych ziaren pieprzu
• 2 jagody jałowca
• 12,5 dag szalotek
• 25 dag miąższu z dyni
• 15 dag pieczarek
• 4 łyżki oleju
• 1 łyżka mąki
• 15 dag gęstej śmietany
• 1 pęczek posiekanej natki pietruszki
• sól, pieprz

Sposób wykonania:
Mięso umyć i osuszyć. Musztardę wymieszać z winem, pieprzem i jałowcem, dodać mięso, włożyć do worka foliowego. Chłodzić 8 godzin. Szalotki obrać. Dynie pokroić w kostkę. Grzyby oczyścić, duże przekroić na pół lub pokroić w ćwiartki. Mięso wyjąć z marynaty, osuszyć i obsmażyć na oleju na ostrym ogniu. Dodać szalotki i krótko dusić. Oprószyć mąką, dodać marynatę, doprawić solą i pieprzem.
Mięso dusić pod przykryciem około 90 minut, po 60 minutach dodać dynię i grzyby.
Gulasz wymieszać ze śmietaną, dodać pietruszkę.
Podawać z makaronem.

Ryba z marynowaną dynią

Składniki
cebula - 1 szt.
cukier - 1 szczypta
cytryna - 1 szt.
czosnek - 2-3 ząbki
dynia marynowana - 1 słoiczek
filety z białej ryby morskiej - 40 dag
jabłko - 1 szt.
kostka bulionowa - 1 szt.
masło - 2 łyżki
oliwa - 3 łyżki
oregano - 1 szczypta
papryka mielona - 1 szczypta
pieprz mielony - 1 szczypta
sól - 1 szczypta
tymianek - 1 szczypta
ugotowane buraki - 2 szt.

Sposób przyrządzenia
Cytrynę umyć, cienko obrać ze skórki i wycisnąć sok. Filety rybne opłukać, osuszyć, skropić sokiem cytrynowym.
W płaskim rondlu zagotować 0,5 litra wody z dodatkiem kostki bulionowej, paseczka skórki cytrynowej oraz 2-3 gałązek tymianku i oregano.
Zmniejszyć ogień, włożyć do bulionu filety rybne i gotować na Buraki obrać, pokroić w kostkę lub łyżeczką wydrążyć z miąższu kulki, skropić marynatą z dyni.
Do ryby dodać dynię i buraki. Oliwę wymieszać z kilkoma łyżkami marynaty z dyni, doprawić rozgniecionymi ząbkami czosnku, solą, pieprzem i cukrem. Sałatkę skropić sosem i udekorować ziołami.


Przepisy Indian

Pieczona dynia z miodem
Składniki:
4 średnie dynie, miód, masło, pieprz.

Danie dla 8 osób. Przepołowić cztery średniej wielkości dynie, wybrać z nich miąższ, nasiona i oczyścić dokładnie. Po tym do każdej wydrążonej połówki należy włożyć po dwie łyżki miodu, jednej łyżce masła (lub margaryny) i po szczypcie (lub dwóch) pieprzu. Dynie następnie należy włożyć do naczynia żaroodpornego i piec nie przykryte w temperaturze 1800C przez około dwie i pół godziny, aż dynia stanie się miękka.


Pieczona dynia z porem
Składniki:
1 kg dyni, 8 porów, pół łyżeczki startych nasion kopru, 1 łyżeczka soli, ¼ łyżeczki majeranku i ¼ łyżeczki pieprzu.

Danie dla 4 osób. Dynie pokroić w dwucentymetrowe paski i włożyć do rondla. Do tego należy dodać por i dobrze wymieszać. Osobno zaleca się zmieszać przyprawy: pół łyżeczki startych nasion koperku, jedną łyżeczkę soli, ¼ łyżeczki majeranku i ¼ łyżeczki pieprzu. Tak pozyskana mieszanką należy posypać dynię zmieszaną uprzednio z porem. Piec należy w temperaturze 1800C przez około dwie i pół godziny w naczyniu żaroodpornym pod przykryciem.


Zupa z dyni na mleku
Składniki:
1 kg piure z dyni, 1 litr mleka, masło, miód, syrop klonowy, majeranek, pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, sól, pomarańcza.

Danie na 10 osób. Piure z dyni należy zmieszać z jednym litrem mleka, dwoma łyżkami masła, i dwoma łyżkami miodu. Do tego należy dodać dwie łyżki syropu klonowego, pół łyżeczki majeranku, szczyptę pieprzu, ¼ łyżeczki cynamonu, ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej i jedną łyżeczkę soli. Następnie wolno podgrzewamy mieszając i nie dopuszczając do zagotowania. Gdy już zupa jest ciepła, dolewa się do niej cienkim strumieniem sok wyciśnięty z jednej pomarańczy i nadal miesza. Gotowe danie podaje się na gorąco. Ale i tę samą potrawę można podać jako chłodnik. Trzeba tylko wtedy zupę rozcieńczyć dwoma szklankami zamrożonego mleka.




Zupa z letniej dyni, wg. Indian Iroquois
Składniki:
1 kg dyni, 2 pory, miód, koperek, sól, pieprz.

Do dużego garnka wkładamy kilogram umytej i pokrojonej dyni. Dokładamy dwa pory, jedną łyżkę miodu i gotujemy około 40 minut na wolnym ogniu. Po tym dorzucamy jedną łyżkę świeżego posiekanego koperku. Całość przecieramy przez sito i ponownie umieszczamy w garnku dosypując jedną łyżkę soli, 1/8 łyżki pieprzu i podgrzewamy jeszcze przez 5-10 minut. Zupę tak przygotowaną na 6-8 osób podajemy na gorąco lub po schłodzeniu, z tym że podawana jako chłodnik musi być rozcieńczona małą ilością wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz